Nacionālais romānu rakstīšanas mēnesis. Piedalies!Kas īsti ir NaNoWriMo?
Nacionālais Romānu Rakstīšanas Mēnesis (National Novel Writing Month, NaNoWriMo vai vienkārši NaNo) ir rakstīšanas pasākums, kura dalībnieku mērķis ir novembra laikā uzrakstīt 50 000 vārdu garu romānu jebkādā žanrā un jebkādā valodā. NaNo pirmsākumi meklējami 1999. gadā Sanfrancisko, ASV, taču nu jau tas izplatījies visā pasaulē. 2012. gadā pasākumā piedalījās vairāk nekā 340 000 cilvēku. 

Kad tas notiek?
Reģistrācija NaNoWriMo oficiālajā mājaslapā (www.nanowrimo.org) notiek visa gada garumā, bet rakstīšana noris no 1. novembra plkst. 00:00:01 līdz 30. novembra plkst. 23:59:59 pēc vietējā laika. Šajā mēnesī notiek aktīva rakstīšana (lai sasniegtu 50 000 vārdu atzīmi, dienā jāuzraksta vismaz 1667 vārdi). Ja tiek izpildīts mērķis un pabeigtais manuskripts elektroniskā veidā iesūtīts vārdu skaita pārbaudei, ko veic īpaša programma, dalībnieka vārds tiek pievienots uzvarētāju sarakstam. 
Kā tas notiek?
Galvenais noteikums - stāstam, kas tiks rakstīts NaNo ietvaros, jābūt pilnīgi jaunam. Plānošana ir atļauta, drīkst veidot gan varoņu anketas, gan sižeta līnijas un zīmēt kartes, taču pati rakstīšana jāsāk ne ātrāk kā 1. novembrī iepriekš norādītajā laikā. Līdz pat 30. novembrim notiek aktīva rakstīšana. Protams, nav iespējams noteikt krāpšanos, taču tas tiek atstāts uz dalībnieka sirdsapziņas. Īsts gandarījums iespējams vien tad, ja tiek sekots visiem noteikumiem. Ja 50 000 atzīme ir sasniegta pirms 30. novembra, var droši turpināt rakstīt līdz pat pēdējai dienai. Ja novembris beidzies, bet stāsts vēl ne, arī tad to var turpināt, tikai vairs ne NaNo ietvaros (tam paredzēts Nacionālais Romāna Pabeigšanas Mēnesis (NaNoFiMo), kas noris decembrī). 
Ko var rakstīt?
Jebko. Fanstāstu, savstarpēji saistītus īsos stāstus, balādes, eposus, pasakas. Fantāzijas vai romantisko romānu, piedzīvojumu stāstu, mistēriju, šausmu romānu, parodiju. Lūk, citāts no NaNoWriMo “Biežāk uzdotajiem jautājumiem”: “Ja tu tici, ka raksti romānu, tam ticam arī mēs.” 
Ko es iegūstu, ja sasniedzu mērķi?
Apziņu, ka vari mēneša laikā uzrakstīt veselu romānu. Vienīgā balva ir gandarījums par paveikto un uzrakstītais stāsts. Ja tiek izpildīts mērķis un pabeigtais darbs iesūtīts vārdu skaita pārbaudei, ko veic īpaša programma, dalībnieka vārds tiek pievienots uzvarētāju sarakstam, un viņš saņem PDF sertifikātu, kas apliecina, ka uzdevums ir paveikts. Pēdējo gadu laikā notiek sadarbība ar vietni CreateSpace, kas NaNo uzvarētājiem piešķir īpašu kodu. Tas dod iespēju 6 mēnešu laikā iesūtīt savu manuskriptu šai vietnē un to saņemt grāmatas formātā (pasta pakalpojumi gan ir jāsedz pašam). 
Ko pēc tam iesākt ar uzrakstīto?
Ko vien vēlies! To var rediģēt, saglabāt, izmest vai sūtīt izdevniecībai, lēmums paliek autora ziņā. Pēc vārdu skaita pārbaudīšanas iesūtītais stāsts tiek izdzēsts no pārbaudi veicošās programmas, tāpēc nepastāv iespēja, ka kāds to varētu piesavināties vai pat izlasīt. 
Kāpēc kas tāds vispār vajadzīgs?
NaNo mērķis ir salīdzinoši īsā laika posmā uzrakstīt salīdzinoši garu romānu. Protams, to var darīt arī citā mēnesī vai vienkārši rakstīt savos tempos, taču NaNo brīnišķīgākā īpašība ir tā, rakstīšanas laiks ir ierobežots, tātad, lai sasniegtu mērķi, sevi jādisciplinē. Turklāt apziņa, ka šajā projektā piedalās tūkstošiem cilvēku no visas pasaules (pagājušgad dalībnieku skaits pārsniedza 340 000), dod papildu enerģiju un kopības sajūtu – es neesmu vienīgais, kurš ir tik traks. Galu galā - tas tiek darīts paša priekam.

Sīkāka informācija NaNoWriMo mājaslapā: www.nanowrimo.org
Latvijas reģionālais forums: http://nanowrimo.org/regions/europe-latvia

Laura Dreiže, Latvijas reģionālā pārstāve
laura.dreize@gmail.com

Komentāri

Populāras ziņas